جهش تولید با مشارکت مردم

میزان بارندگی در امسال تنها 50 میلیمتر بوده است

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان کرمان، محمد طاهری گفت: ما با یک معضل خشکسالی درازمدت روبرو هستیم و امسال براساس اطلاعات  خشک ترین سال در نیم قرن گذشته است که میانگین بارندگی ۵۰ میلیمتر بوده است که این رقم بسیار ناچیز است.
وی عمده منابع تامین آب استان کرمان را چاههای زیرزمینی عنوان کرد و افزود: تنها 5 درصد از منابع تامین آب استان از منابع سطحی است و ۹۵ درصد آن از چاههای زیرزمینی است و کرمان تنها کلان شهری است که منابع تامین آب آن به منابع زیرزمینی وابسته است.
طاهری ادامه داد: نیاز آبی شهر کرمان در زمان اوج مصرف ۳ هزار و ۵۰ لیتر در ثانیه است که توان تولید ما هزار و ۹۴۰  لیتر است و از سویی مصرف آب به ویژه در مناطق کویری تابع درجه هواست و مصرف کولرها از مصرف خانوارها بیشتر است و هر کولر بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ لیتر در شبانه روز آب مصرف می کند.
 وی خاطر نشان کرد: میزان مصرف آب شرب  بین ۴ تا ۶ درصد است و ۲ درصد نیز در صنعت استفاده می شود و مابقی به کشاورزی اختصاص دارد. 
مدیر عامل شرکت آبفا کرمان با تاکید بر منابع محدود آب گفت: اگرچه تنها ۴ درصد به مصرف شرب اختصاص دارد اما باید توجه کنیم که منابع آب قابل شرب در دسترس محدود است.
وی تصریح کرد: در زمان اوج مصرف یک سوم نیاز مردم کمبود وجود دارد و این امر باید مدیریت شود که نتایج مطالعات انجام شده نشان می دهد که بهترین راه آن تعدیل در شبکه است که در ساعاتی با کاهش فشار ، آب ذخیره سازی شود .
طاهری عبور از تابستان سال جاری را با کمک همه دستگاههای اجرائی امکان پذیر دانست و اظهار داشت: شرکت آبفا  به تنهایی این امکان را ندارد تا بحران خشکسالی تابستان را  پشت سر گذارد و از همه دستگاه های امنیتی و اجرائی قدردانی می کنم که پای کار هستند تا به ما کمک کنند و در هفته گذشته ما با همکاری دستگاه ها توانستیم در نقاط مختلف به مردم آبرسانی سیار انجام دهیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش به اجرای پروژه فاضلاب و بازچرخانی ۲۲۰ لیتر آب اشاره و اضافه کرد: یکی از رسالتهای این شرکت جمع آوری و دفع فاضلاب است و سالها پیش پروژه فاضلاب در شهر کرمان با منابع مالی دولتی شروع به کار کرد و با ورود بخش خصوصی این پروژه سرعت گرفت.
طاهری تصریح کرد:  در حال حاضر ۲ تصفیه خانه که توسط شرکت آبفا ساخته شده در مدار بهره برداری است و کارخانجات فولاد و صنایعی که پیرامون شهر کرمان شکل گرفته اند از بازچرخانی آب استفاده می کنند و علاوه بر شهر کرمان این پروژه در دو شهر زرند و سیرجان نیز با مشارکت سرمایه گذاران  در حال اجراست که در شهر سیرجان تا شهریور ماه تصفیه خانه ان به بهره برداری می رسد  و زرند نیز با سرعت ادامه پیدا می کند.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان اذعان کرد: در استان کرمان در بخش بازچرخانی آب درمجموع  ۲ هزار میلیارد تومان به نرخ تقریبا سه سال پیش از طریق بخش خصوصی، علاوه بر منابع دولت،قرارداد منعقد شده که از پیشرفت بسیار خوبی هم برخوردار است و ما امیدواریم در سایر شهرها مانند رفسنجان و شهربابک و.. هرجا که بستری برای بازچرخانی آب وجود دارد این اقدام را انجام دهیم و از بازچرخانی آب بیشترین بهره وری را در استان داشته باشیم.
image_pdf
نسخه چاپی

این مطلب را به اشتراک بگذارید ...

https://abfakerman.ir/?p=1428

پربازدید‌ترین اخبار

جدید‌ترین اخبار

جستجو سایت